Pod kortem tenisowym odkryto zaginione dawne struktury. W środku zaskoczenie

Do wyjątkowej sytuacji doszło na Węgrzech. Pod kortem tenisowym archeolodzy odnaleźli zaginiony XIV-wieczny kościół. W trakcie dalszych prac badacze natrafili na dowody, wskazujące na to, że w środku sanktuarium mogło dojść do masakry.

Badania archeologiczne miały miejsce blisko średniowiecznego zamku w Wyszehradzie, mieście położonym na północy Węgier. Pod kortem tenisowym znajdowały się ruiny kościoła Marii Panny z XIV wieku.

Badacze są zdania: - Bez wątpienia najbardziej obiecujące dla archeologów były wykopaliska prowadzone na korcie tenisowym obok pałacu królewskiego, gdzie kiedyś stał klasztor franciszkanów ufundowany przez Zygmunta Luksemburskiego. 

Odkryto zaginiony kościół. W środku odnaleziono niepokojące ślady

Już pierwszego dnia wykopalisk odnaleziono pozostałości kościoła, główny ołtarz, główną kryptę oraz 500-letnie kamienne elementy stropów w stylu jagiellońskim. Niemal tuż pod kortem tenisowym znajdowały się fundamenty o grubości 2,5 m. Odkopano również dawną podłogę budynku oraz pozostałości filarów.

Reklama

Jak wskazują naukowcy, przed dawnym ołtarzem głównym odnaleziono ślady starć sprzed setek lat. Wśród gruzów zawalonej krypty, w której widniały także elementy dachu, znajdowały się szczątki trzech ciał. Leżało przy nich wiele przedmiotów, w tym ostroga i kilka ołowianych śrutów - znaleziska te zasugerowały archeologom, że mogą być to ciała żołnierzy.

Ponadto w ich pobliżu znajdowała się duża miedziana misa, która mogła służyć im jako swego rodzaju tarcza. Na jej powierzchni widoczne są liczne wgłębienia zrobione przez śrut. Cała "zakonserwowana w czasie" sytuacja może wskazywać, że kościół był miejscem grabieży, a także krwawych starć. Dalsze prace archeologiczne mają ujawnić kolejne aspekty tej tajemnicy.

Przed wydobyciem szczątków dokonano skanowania 3D odkopanego fragmentu kościoła, w tym rzeźbionych kamiennych żeber pochodzących z różnych elementów budynku. Dzięki zeskanowaniu znalezisk będzie możliwe odtworzenie dawnej formy sklepienia. Badacze mimo nielicznego materiału wskazują, że odkryto wyjątkowe w skali kraju późnogotyckie sklepienie o bardzo złożonej konstrukcji.

Kolejne prace będą miały na celu wyjaśnienie, do kogo należy duża krypta odnaleziona przed ołtarzem. Dalsze analizy skupią się także na zamku dolnym, cytadeli, czy pałacu królewskim.

W XVI wieku całe miasto zostało zdobyte przez Osmanów. Archeolodzy uważają, że właśnie wtedy doszło do zawalenia budynku. Obecne prace wykazały ponadto, że dolna ufortyfikowana część zamku zawiera ślady osadnictwa osmańskiego, w tym monety i osmański cmentarz. Odkopano także "zapieczętowane" fajki, rozrzucone kości zwierzęce i ludzkie, noże z kościanymi rękojeściami oraz srebrny zestaw związany z kosmetykami dla kobiet.

Powstaje nowa wyjątkowa atrakcja w Europie

W 2021 roku powstał Program Rozwoju Odrodzenia Wyszehradzkiego. Głównym celem jest rewitalizacja Zamku Wyszehradzkiego i jego okolic. Ambitny plan przewiduje odbudowanie pałacu królewskiego, cytadeli, Zamku Dolnego i tzw. Wieży Salomona.

Ponadto górny i dolny poziom zamku mają zostać połączone. Jednocześnie cały kompleks ma być dostosowany do różnych grup zwiedzających. Obecnie w całym dawnym kompleksie trwają intensywne prace archeologiczne. W najbliższych miesiącach można spodziewać się kolejnych niezwykłych odkryć.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Archeologia | historia | Węgry
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy